Правила

Моля прочетете, за да се запознаете със състезанието

Регистрация

Защо го правим

Целта на състезанието е да популяризира колоезденето в градски условия, спортния дух и активния начин на живот. Състезнието е непрофесионално и се организира от Спортен клуб „Бегач“.

Кой може да участва

Всеки навършил 16 години към датата на събитието (16-18 год. се изисква присъствието на родител), който се е регистрирал, платил такса и се е съгласил с общите условия за участие в състезания на СК Бегач.

За децата 8-15 години регистрацията трябва да се извърши от техен родител или настойник. За деца 8-15 години се изисква присъствието на родител в стартовата зона.

Екипировка

• Забранено е участието с:
    • електрически велосипеди
    • триатлонски / time trial велосипеди
    • велосипеди с опора за предмишници (tri-bars)

• ММА – състезатели с велосипед с 2 гуми, без забранените по-горе

Състезатели със single-speed велосипеди могат да участват в MMA дисциплината, АКО имат 2 спирачки.

• 17:00 – награждаване

Колоездачите трябва да стартират с 1 крак на земята. При старт се дава сигнал с тромба. Състезанието трае докато последния състезател направи своите обиколки.

Стартовия грид се оформя според времената, които са дали състезателите при регистрация и по осмотрение на съдиите.

Когато 1 състезател е застигнат от първите с 1 обиколка, той трябва да ги пропусне, да отбие и да се отправи към стартовата зона (карайки) където да приключи състезанието.

Класиране

Класирането ще е отделно за мъже и жени, като жените ще се състезават заедно с мъжете. Ако има повече от 10 желаещи дами, може да направим отделен старт.

В класирането ще има възрастови групи.

MMA

Победител е състезателя, който пръв направи 8 обиколки, след това участниците се класират по ред на финиширане.

Fixie

Pro

Победител е състезателя, който завърши 12 обиколки и финишира с най-много точки. Точки се присъждат на състезател на всяка 3-та обиколка. „Критериум“ обиколките са: 3-та, 6-та, 9-та и 12-та. При началото на критериум обиколка ще бъде сигнализирано от съдиите. На първия състезател в критериум обиколка се дават 3 точки, на втория 2, на третия – 1. 12-тата, последна обиколка носи двоен брой точки.

Деца

Победител е състезателя, който пръв завърши 2 обиколки (за деца) или 4 обиколки (за юноши).

Времеизмерване

Времеизмерването е електронно с гейт и RFID чип на номера

Времето, което се отчита е НЕТО: от момента, в който състезателя премине през гейта (арката) при старт, до момента в който приключи последната си обиколколка. Това правило НЕ ВАЖИ за първите 3-ма състезатели, които се класират по време на финиширане през арката, считано от старта за дисциплината.

Етикет и спортсменство

Състезанието е непрофесионално. Участниците са длъжни да споделят добрия спортен дух и етика на състезанието и да помагат на организатори, доброволци и други атлети. Организаторите могат да дисквалифицират състезател за неправомерно държане по време на състезанието и за грубо отношение към другите състезатели.

Трасето има много завои. Атлетите са длъжни да спазват предвидим маршрут и да осигуряват безопасността на останалите съзтезатели.

Атлетите, които са задминати с 1 обиколка, са длъжни да отбият и да приключат състезанието.

Ще бъде осигурена лекарска помощ на атлетите.